Průběh expedice

Dobytí Jižního pólu je stejně jako před sto lety náročný úkol, který sestává z dopravy na kontinent, vlastního pěšího pochod a cestu zpět. Díky letecké dopravě se cesta do Antarktidy a zpět značně zrychlila, nicméně i teď je to pro svoji výjimečnost složitý logistický problém.
Klasická cesta k Jižnímu pólu vede přes chilské letovisko Punta Arenas, kam se lze dostat běžnými komerčními leteckými společnostmi (např. Lufthansa). Expedice se začíná na konci října. Z Punta Arenas poletíme předem domluvenými lety na pobřeží Antarktidy na místo zvané Patriot Hills – nejbližší letištní plochu u pobřeží.
Z Patriot Hills se přesuneme s veškerou výbavu k pobřeží, příznivé místo pro začátek expedice je Hercules Inlet, kde končí šelfový ledovec Ed. Ronneové. Dva až tři dny strávíme aklimatizací na poměrně velkou výšku a antarktické podmínky výpravami po okolních vrcholcích Ellsworth Mountains. Po úspěšné aklimatizaci a v závislosti na počasí vyrazíme přes Ellsworth Mountains.
Zpočátku předpokládáme na základě zkušeností ostatních expedic a zkušeností s pevninskými ledovci, že čelo ledovce bude roztříštěné a cestu přes trhliny absolvujeme pešky bez lyží. Po absolvování asi 45 km dlouhého nástupu na pevninský ledovec mineme základnu Patriot Hills (zabere 2 – 3 dny) a již na lyžích budeme pokračovat přes sedla pohoří Ellsworth Mountains
(přes sedlo s charakteristickým názvem Windy Col a jedno bezejmennné sedlo) do vlastní horské oblasti, kde nás čekají tzv. nunataks – muldy a boule z ledu a sněhu. Oblastí s teplotami kolem –20°C budeme pokračovat kolem monumentální Mount Goodwin směrem k náhorní rovině stoupající k Jižnímu pólu. Po přibližně třech týdnech pochodu přejdeme poslední sedlo za horou Mt. King,
známé svými trhlinami a skutečně silným větrem. Tím opustíme po 490 km pochodu horskou hradbu a dostaneme se na náhorní plato. Na platu se sněhové podmínky mění – mizí „nunataks“, ledovec je více vyfoukaný silným větrem a tvoří nekonečně dlouhé až 3 metry vysoké návěje, které překonávat s těžkými saněmi je velice náročné. Také teplota klesá místy až na –40°C.
Naopak oproti horským oblastem se výrazně zmírní sklon stoupání. K Jižnímu pólu zbývá 650 km, které bychom měli zvládnout za 30 dní. V závislosti na počasí a se štěstím na naší straně staneme na nejjižnějším bodě Země na Nový rok. Dobytím Jižního pólu zařadíme Českou Republiku mezi několik málo zemí, jejichž výpravy této mety dosáhli.
Na výzkumné stanici Amundsen-Scott, která stojí na Jižním pólu, vyčkáme na přílet domluveného letadla, které s námi po šesti hodinách přistane na základně v Patriot Hills. Po zasloužené regeneraci odletíme do Punta Arenas a zpět do naši republiky.
< > EXPEDICE JIŽNÍ PÓL 2004 Příprava expedice Pruběh expedice Expediční tým Partneři O Antarktidě